O PROJEKCIE

Galeria 40/40 to próba pogodzenia niezależności, spontaniczności i anarchiczności sztuki ulicznej z ograniczeniami, jakie narzuca zamknięta przestrzeń ekspozycyjna. Fundacja Sztuki Zewnętrznej zaprasza do współpracy najciekawszych, polskich twórców działających w obszarze street artu / urban artu. Reprezentują oni różne style, techniki i filozofie twórcze, począwszy od efemerycznych instalacji, przez vlepkę, plakat, malarstwo szablonowe, aż po graffiti (writing). Łączy ich w zasadzie tylko jedno: ulica.

Artyści tworzą swoje prace we wnętrzach Koszar Północnych na Fortach Bema. Nie istnieją jakiekolwiek ograniczenia formalne, zadany temat, czy narzucona paleta kolorystyczna. Twórcy mogą działać indywidualnie lub tworzyć dowolne, spontanicznie nawiązywane kolaboracje.

Budynek Koszar Północnych jest otwarty dla wszystkich przez całą dobę i nie nadzorowany. Prace wykonane przez zaproszonych do projektu twórców mieszają się z napisami i obrazami dodawanymi spontanicznie, przez bywających w tym miejscu "nielegalnych" graficiarzy i zwykłych wandali. Forty żyją i wciąż się zmieniają, dokładnie tak, jak zmienia się, niszczeje i wciąż odradza sztuka na murach miast.

Projekt 40/40 jest też próbą stworzenia miejsca magicznego, ulubionego zakątka okolicznych mieszkańców, celu rowerowych wycieczek dla Warszawiaków, a z czasem -  atrakcji turystycznej. Jest też niskobudżetową formą rewitalizacji opuszczonego, zabytkowego budynku poprzez działania artystyczne.